Skip to content Skip to footer
ÜRÜNLERİMİZ

Biyetler

Avrupa Normu (EN) ve Amerikan Normuna (ASTM) uygun olarak 50 ton/gün kapasiteye sahip 1 adet yatay sürekli döküm hattında üretilen düzgün yüzeye sahip takozlar, 100 mm den 200 mm çapa kadar istenilen ebatlarda üretilebilmektedir
ALAŞIMLAR
ÜRÜN KODUEN SEMBOLEN NOASTMÖZELLİKLER
T614CuZn39Pb3CW614NC38500
T617CuZn40Pb2CW617NC38000
T508LCuZn37CW508LC27200
T509LCuZn40CW509LC28000
Avrupa ve Amerikan normlarında, müşteri istekleri doğrultusunda, her türlü kesitte pirinç çubuk ve pirinç takoz üretimi yapmaktadır. Pres Malzemesi ve kalibre olarak; yuvarlak, kare, dikdörtgen altıgen,sekizgen vb. çubukların yanısıra, değişik ölçü ve şekillerde özel profiller, 200 mm.’ ye kadar istenen çap ve boylarda biyet üretimi gerçekleştirmektedir. Bakır elementine çinko eklenmesiyle oluşan alaşıma pirinç denir. Pirinç alaşımı kimyasal ve fiziksel özelliklerine göre alfa, alfa + beta, gama ve karma pirinçler olmak üzere dört gruba ayrılır. Alaşımın içerisinde ki çinko oranına ve çeşitli özellikler kazandırmak amacıyla eklenen alaşım elementlerine bağlı olarak bu gruplar meydana gelir.

Biyet üretimi; üretilecek malzemede istenen özellikler göz önüne alınarak bakır, çinko ve ilave edilecek alaşım elementlerinin kanallı indüksiyon ocağında eritilmesiyle gerçekleşir. Hammadde harmanlama ve eritme işlemi üst ocakta gerçekleştirilir. Kanal vasıtasıyla alt ocağa dökülen malzeme burada belirli bir sıcaklıkta tutularak ocağa bağlı kalıptan istenen çap ve şekilde biyet halinde çıkar. Soğutma işlemi kalıba bağlı soğutma kanalları ile gerçekleştirilir. Müşteri talebi ve/veya kullanım yeri doğrultusunda istenen uzunluklarda kesilir.

 

 

Ürünlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen iletişime geçiniz.